Na konwencie Pyrkon 2003 (relacja) odbyła się pierwsza oficjalna prelekcja
dotycząca 2 edycji Wiedźmina: Gry Wyobraźni. Oto jakie wiadomości
na ten temat zostały na niej zaprezentowane.
Szefem projektu drugiej edycji jest Michał Puszkin Marszalik jego prawą ręką natomiast Maciek Nowak Kreyer (Bryan). Są to wspólałtorzy pierwszej edycji W:GW. Wszelkie prace nad zawartością nowego podręcznika będą podlegały właśnie nim. Oni również (a właściwie Puszkin) będą mieli ostatnie słowo w każdej sprawie. Dzięki temu autorzy mają nadzieje stworzyć podręcznik spójny, oparty na jednej określonej wizji.
Prace nad drugą edycją dopiero się rozpoczynają. Ich zakończenia i wydania podręcznika możemy oczekiwać najwcześniej na lato roku 2004. Pierwszym etapem prac jest zbieranie wszelkich pomysłów i uwag dotyczącej pierwszej i nowej – drugiej edycji poręcznika wśród fanów. Pomysły te będą brane pod uwagę i ewentualnie wcielane w życie.
Główną zmianą w drugiej edycji ma być jak najmocniejsze zbliżenie jej do oryginalnego klimatu prozy Andrzeja Sapkowskiego. Pierwszą zmianą będzie niewątpliwe wzmocnienie bohaterów graczy, by Ci byli już po stworzeniu odpowiednikami bohaterów, takich jak sam Geralt (Jeśli chodzi o mechanike siła postaci odpowiada mniejwięcej 50 punktom na cechy i 80 na umiejętności). W podręczniku stawia się więc na grę postaciami posiadającymi już tło, swoją przeszłość, przeżycia. By ułatwić graczą zadanie wcielenia się w takich bohaterów w podręczniku zawarta będzie odpowiadająca istniejącej już Księdze Bajarza – Księga Gracza.
Drugą zmiana to zwiększenie ilości opisów krain, zawarcie w nich większej ilości danych politycznych.
Cały podręcznik stylizowany ma być na „pisany w pierwszej osobie”. Co to oznacza? Na przykład o walce będzie opowiadał nam stary wojak, o magii doświadczony mag, itd. Sama stylizacja ma odpowiadać poziomem tej, która zawarta jest w pierwszej edycji w Księdze Bajarza.
Druga edycja posiadać ma zupełnie nową oprawę graficzną. Nowa ma być okładka. Nowe rysunki wewnątrz książki. Każdy rozdział oparty ma być o inną „ramkę” i nie ma to być ona prosta, jak dotychczas, lecz bardziej skomplikowana i dobrana do treści (np. w rozdziale o walce – np. ornament z mieczem). Znacznie ułatwi to wyszukiwanie infrmacji, a jednocześnie uatrakcyjni podręcznik. Inne sprawy związane z grafiką to dołączenie do podręcznika mapy świata w formacie A3 oraz w samym podręczniku dużej ilości mniejszych mapek. (Autorzy poszukują grafików – patrz niżej)
Ciekawym pomysłym urozmaicającym gre ma być wyeksponowanie Przeznaczenia. Ono to losowane lub wybierane przez bajarza, ale nie znane graczowi ma wpływać dobitnie na jego los. Sposób działania Przeznaczenia jest prosty. Gdy gracz działa w jego stronę, nagradzany jest przez los (np. może cudem uniknąć pewnej śmierci), gdzy działa przeciwko niemu – los obraca się przeciwko graczu. Najciekawsze jednak jest to, iż gracz nie zna i nigdy do końca nie pozna swojego przeznaczenia. Nie wie dokładnie jakie jego posunięcia powodują nagły napływ szczęscia czy niechcianego pecha. Gracz może kompletnie zignorować dawane przez bajarza sygnały i nie przejmować się przeznaczeniem. Może jednak starać się je odgadnąć. Taka zabawe może urozmaicić rozgrywkę.
Druga edycja ma być pełna nowych ciekawych i dokładnie wytłumaczonych manewrów. Mają one urozmaicić walkę i dać graczom wiele frajdy. Sama walka ma być jeszcze bardziej realistyczna (czytaj „kilerska”). Wiadomo jednak, że gracze, jako zdecydowanie silniejsi będą mieli znaczną przewagę nad swoimi przeciwnikami. Przewaga ta ma jednak szybko niknąć wraz z ilością przeciwników, z którą walczy gracz. Autorzy chcą odejść od utartego schematu walki z kilkoma przeciwnikami jeden po drugim. Najprawdopodobniej osiągnięte to zostanie dzieleniem obrony gracza na poszczególnych przeciwników. Jeśli gracza zaatakuje jedna osoba, ten może być pewien, że poradzi sobie z nim bez problemu, jednak gdy przeciwników jest dwóch, nastąpi podział obrony na dwa (proporcje zgodnie z decyzją gracza).
Obecnie testowany jest zamysł na nową mechanikę. Ma być ona znacznie uproszczona w rzutach, a jednocześnie bardziej realistyczna. Jej podstawą jest prosty rzut: cecha+umiejętność przeciwko stopniowi trudności. Nadal rzuca się kostkami K6 i nadal liczy się na nich sukcesy jak w pierwszej edycji. Innym pomysłem jest zmniejszenie ilości cech. Jest to jednak dopiero ogólny zamysł zmian w mechanice i tak naprawdę dokładnie nic nie wiadomo.
Autorzy drugiej edycji ciekawi są wszelkich pomysłów i uwag jej dotyczącej.
Wszelkie listy na ten temat należy słać pod adres [email protected].
Autorzy poszukują również grafików. Przykładowe prace, najlepiej związane już z W:GW można wysyłać również na powyższy adres. W szczegołności również mile widziane są projekty nowej okładki do W:GW (najlepiej jeśli będzie na niej filmowy wiedźmin).
Specjalnie do wymiany uwag z autorami i prac nad drugą edycją wiedźmina stworzone zostało odpowiednie podforum na Forum.
Najnowsze komentarze