Nie wiem czy zauważyliście, że w podręczniku głównym nie ma ani jednego boga krasnoludzkiego!! Cóż postanowiłem to zmienić i nadsyłam potrzebne uzupełnienie.

Warened Mocny

     Najważniejszym bogiem krasnoludzkim jest Warened Mocny. Jest on patronem wszystkichkrasnoludów, a w szczególności kupców i rzemieślników. Według legendy Warened Mocny był wyśmienitym kowalem. Żył na granicy dwóch światów. Mógł przybierać postać zarówno duchową jak i materialną. W tej drugiej stawał się potężnym, brodatym, mającym przeszło 2 metry wzrostu mężczyzną. Gdy uderzał swym potężnym młotem ziemia aż drżała. Dlatego właśnie krasnoludzi, gdy czują tąpnięcie w kopalni wzywają jego imię.
     Siedziba Wareneda Mocnego znajduje się w samym środku ziemi. Wybudował on tam wielki wykuty w skale pałac. Jego ściany są zdobione setkami toporów oraz pięknymi, drogocennymi kamieniami. Według legendy z domu krasnoludzkiego boga pochodzi rubin (skrystalizowany płomień) i szmaragd (stop innych metali wykorzystywanych przez Wareneda). W samym środku znajduje się kuźnia, gdzie wielki kowal wykuwa swe dzieła.
     Jak mówią krasnoludzkie legendy Warened Mocny istniał od zawsze, nawet wtedy gdy nie było innych bóstw. Pewnego razu postanowił stworzyć dzieło swego życia. Po wielu godzinach pracy powstało pierwsze stworzenie. Warened nauczył je wielu rzeczy m.in. kowalstwa i metalurgii. Swoje „dziecko” zaopatrzył również w duże mięśnie i silny umysł. Nazwał go krasnoludem. Warened Mocny nadal opiekuje się przedstawicielami najstarszej rasy. Jest on oficjalnym patronem m.in. Mahakamu. Tam też, pod Carbonem znajduje się największa świątynia. Jej budowa oparta jest na planie potężnego ośmiokąta. Naczelny kapłan tej świątyni, to także przywódca całego kultu, oraz doradca starosty Mahakamu. W środku ośmiokąta znajduje się wielki ołtarz, gdzie mogą wchodzić tylko kapłani, bo w tym miejscu osadzony jest potężny rubin wyszlifowany przez samego Wareneda. Pozostałe świątynie są rozrzucone po Mahakamie i w większych miastach. Zazwyczaj są bliźniakami tej z Mahakamu, tylko w mniejszej skali. Jedna z największych znajduje się w Novigradzie. Zbudowana jest na krasnoludzkim cmentarzu gdzie wstęp mają tylko przedstawiciele chowanej tam rasy. O miejscu kultu nie wiedzą nawet miejscowe władze, co jest chyba oczywiste, jako że Novigrad to miasto teokratyczne. Znajduje się ona w jednym z kurhanów. Dla nie wtajemniczonego wygląda on jak kolejny grobowiec. Nawet nie wszystkie krasnoludy z Novigradu o nim wiedzą. W ogóle kult Wareneda jest tajny, a raczej ukrywany przed resztą Nordlingów. Nawet przyjaciele krasnoludów rzadko go znają.
     Główne święto Wareneda Mocnego przypada na 1 stycznia, wtedy to właśnie on ze stopu nieznanych już dzisiaj metali wytopił pierwszego krasnoluda, a później tchnął w niego życie. Drugie święto obchodzone 5 lutego w dniu założenia Carbonu. Na początku roku krasnoludcy rzemieślnicy rozpoczynają okres wielkiego współzawodnictwa. Mają oni za zadanie zrobić jak najpiękniejszą i najpraktyczniejszą rzecz ze wszystkich. Zwycięzca tego konkursu zostaje ogłoszony podczas drugiego święta. W nagrodę cały następny rok przewodniczymahakamskiemu związkowi rzemieślników. Podczas świąt krasnoludy uwielbiają dużo pić. Zabawa odbywa się na koszt kapłanów. W Mahakamie ma miejsce również wielki jarmark z dużą ilością atrakcji. 5 lutego obecny starosta wygłasza przemówienie na temat obecnej sytuacji krasnoludów, potem wybrańcom spośród ludu wybranym na drodze losowania rozdaje rubiny. 1 stycznia w Mahakamie zostają wyświęceni kapłani. Podczas obuświąt krasnoludy spoza Mahakamu gromadzą się razem z całymi rodami i we własnym gronie obchodzą te święta.
     Kapłanamip może zostać każdy krasnolud, jeśli tylko ukończył sto lat. Wyznawcy Wareneda Mocnego muszą też dbać o rozwój rzemiosła i różnych sposobów bogacenie się lokalnychspołeczności. Kapłani znają wszystkie modlitwy używane na Kontynencie wraz z „Szacowaniem”

Szacowanie

Koszt PM: 5-20
Modyfikator:1-5
WPR:50
Rzucanie: 5 min.
Sposób odmawiania: F
Działanie: Modlitwa ta ocenia wartość jakiekolwiek rzeczy. Trudność zależy od cech wyróżniających dany przedmiot.

Opracowanie artykułu: Tompaluch