Na pewno podczas przygód nieraz spotykaliście ludzi starych, czasem schorowanych, czasem zdrowych. Czy mieli oni jakieś znaczenie dla drużyny? Wątpię, poza informacjami ludzie tacy nie mają zazwyczaj nic do zaoferowania. A co gdy zestarzeją się nasi wypasieni, uzbrojeni w magiczne miecze lub inne żelastwo Bohaterowie? Trwałoby to trochę, ale przy standardowym prowadzeniu postaci (żaden berserker czy inny szajbus) jest to jak najbardziej do osiągnięcia, a po co zmieniać ‘zużytego’ bohatera, gdy można grać nim dalej? Tym bardziej, że taki weteran miałby ogromne doświadczenie, a jeśli nie mieczem mógłby służyć drużynie radą, wiadomo też że magowie im starsi tym potężniejsi. I tu pojawiają się czasem dziwne sytuacje typu dziadek machający dwurękiem… Proponuję więc ograniczenie cech ciała ze względu na wiek, wiadomo przecież, że 50-letni bohater nie ma już tej samej kondycji co np. dwudziestolatek.

Proponuję więc ograniczenie maksymalnej wartości cech ciała oraz obniżenie ST testów umiejętności związanych z intelektem (maks. ST –3) o 1 na każde 10 lat powyżej 50 roku życia dla ludzi, na każde 50 lat powyżej 350 roku życia dla elfów oraz na każde 20 lat powyżej 130 roku życia dla krasnoludów i gnomów.Wiedźmini – ograniczenia maks. Zr i Zw o 1 na każde 20 lat powyżej 180 roku życia.

Dodatkowa opcja (szkoda że nie ja to wymyśliłem :P): Jeśli nasz bohater dożył wieku, w którym decyduje się na zawsze porzucić dotychczasowe życie i założyć rodzinę, to pojawia się możliwość posiadania dziecka (lub kilku), a co za tym idzie możliwość gry synem bądź córką naszego bohatera! Wiadomo, że postać taka miałaby przewagę nad pozostałymi w drużynie – mogła przecież otrzymać od ojca/matki np. magiczny amulet bądź potężną broń. Moim zdaniem to odpowiednia nagroda za doprowadzenie bohatera do stanu emerytury. jest też ciemna strona bycia dzieckiem znanego bohatera: w końcu jeśli zdobył on wielu silnych wrogów, mogą oni chcieć zemsty i będą polować na jego dziecko, rozpoznawane przez ludzi, z którymi nasz heros miał ‘na pieńku’…

Czy będziecie z tego korzystać to już Wasza sprawa, jednak zapewniam, że gra starym bohaterem jest bardzo ciekawa, a gdy zginie prawie zawsze można kontynuować jego synem lub córką 🙂